STM32L071KBU6TR
Manufacturers: STMicroelectronics
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: STM32L071KBU6TR
Description: 16/32-BITS MICROS
Speed 32MHz
Series STM32L0
RAM Size 20K x 8
Core Size 32-Bit
Packaging Tape & Reel (TR)
EEPROM Size 6K x 8
Part Status Active
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 25
Core Processor ARM® Cortex®-M0+
Package / Case 32-UFQFN Exposed Pad
Data Converters A/D 10x12b
Oscillator Type Internal
Base Part Number STM32L071
Program Memory Size 128KB (128K x 8)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 32-UFQFPN (5x5)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.65V ~ 3.6V