AT89LP428-20MH
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: AT89LP428-20MH
Description: IC MCU 8BIT 4KB FLASH 32VQFN
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Microchip Technology
Speed 20MHz
Series 89LP
RAM Size 768 x 8
Core Size 8-Bit
Packaging Tray
EEPROM Size 512 x 8
Part Status Active
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 30
Core Processor 8051
Package / Case 32-VFQFN Exposed Pad
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Base Part Number AT89LP428
Program Memory Size 4KB (4K x 8)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 32-VQFN (5x5)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.4V ~ 5.5V