STM32L051C6T6
Manufacturers: STMicroelectronics
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: STM32L051C6T6
Description: IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48LQFP
Speed 32MHz
Series STM32L0
RAM Size 8K x 8
Core Size 32-Bit
Packaging Tray
EEPROM Size 2K x 8
Part Status Active
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 37
Core Processor ARM® Cortex®-M0+
Package / Case 48-LQFP
Data Converters A/D 10x12b
Oscillator Type Internal
Base Part Number STM32L051
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 48-LQFP (7x7)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.65V ~ 3.6V