AT89LP51RC2-20JU
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: AT89LP51RC2-20JU
Description: IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44PLCC
Speed 20MHz
Series 89LP
RAM Size 1.375K x 8
EEPROM Size -
Part Status Active
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity EBI/EMI, I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 40
Core Processor 8051
Package / Case 44-LCC (J-Lead)
Data Converters A/D 7x10b
Oscillator Type Internal
Base Part Number AT89LP51RC2
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 44-PLCC (16.6x16.6)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.4V ~ 5.5V