| Manufacturers: | STMicroelectronics |
|---|---|
| Product Category: | RF Transceiver ICs |
| Data Sheet: | STLC2690WTR |
| Description: | IC RF TXRX+MCU BLUETOOTH 61UFBGA |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Product Category | RF Transceiver ICs |
| GPIO | 22 |
| Type | TxRx + MCU |
| Series | - |
| Protocol | Bluetooth v3.0, FM Radio |
| Frequency | 65.9MHz ~ 108MHz, 2.4GHz |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Modulation | 8DPSK, DQPSK, GFSK |
| Memory Size | - |
| Part Status | Obsolete |
| Sensitivity | -91dBm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 61-UFBGA, WLCSP |
| Power - Output | 10dBm |
| Data Rate (Max) | 3Mbps |
| Base Part Number | STLC26 |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 1.95V |
| Serial Interfaces | I²C, JTAG, SPI, UART |
| RF Family/Standard | Bluetooth, VHF |
| Current - Receiving | 15mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Current - Transmitting | 21mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |