| Manufacturers: | Microchip Technology |
|---|---|
| Product Category: | RF Transceiver ICs |
| Data Sheet: | MRF49XAT-I/ST |
| Description: | IC RF TXRX ISM<1GHZ 16TSSOP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Product Category | RF Transceiver ICs |
| Type | TxRx Only |
| Series | - |
| Protocol | - |
| Frequency | 433MHz, 868MHz, 915MHz |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Modulation | FHSS, FSK |
| Memory Size | - |
| Part Status | Obsolete |
| Sensitivity | -112dBm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Power - Output | 7dbm |
| Data Rate (Max) | 256kbps |
| Base Part Number | MRF49XA |
| Voltage - Supply | 2.2V ~ 3.8V |
| Serial Interfaces | SPI |
| RF Family/Standard | General ISM < 1GHz |
| Current - Receiving | 11mA ~ 13mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Current - Transmitting | 15mA ~ 24mA |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |