| Manufacturers: | Texas Instruments |
|---|---|
| Product Category: | RF Transceiver ICs |
| Data Sheet: | XWL1837MODGIMOC |
| Description: | IC RF TXRX BLUETOOTH 100SMD MOD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | RF Transceiver ICs |
| GPIO | 13 |
| Type | TxRx Only |
| Series | - |
| Protocol | Bluetooth v4.1 |
| Frequency | 2.4GHz |
| Packaging | Bulk |
| Modulation | GFSK |
| Memory Size | - |
| Part Status | Obsolete |
| Sensitivity | -95dBm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-FLGA Module |
| Power - Output | 16.5dBm |
| Data Rate (Max) | 100Mbps |
| Voltage - Supply | 2.9V ~ 4.8V |
| Serial Interfaces | UART |
| RF Family/Standard | Bluetooth |
| Current - Receiving | 85mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Current - Transmitting | 510mA |
| Supplier Device Package | 100-LGA (13.4x13.3) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |