STL160NS3LLH7
Manufacturers: STMicroelectronics
Product Category: Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Data Sheet: STL160NS3LLH7
Description: MOSFET N-CH 30V 160A POWERFLAT56
Manufacturer STMicroelectronics
Series DeepGATE™, STripFET™ VII
FET Type N-Channel
Packaging Digi-Reel®
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerVDFN
Base Part Number STL160
Vgs(th) (Max) @ Id 2.3V @ 1mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.1mOhm @ 18A, 10V
Power Dissipation (Max) 84W (Tc)
Supplier Device Package PowerFlat™ (5x6)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 20nC @ 4.5V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3245pF @ 25V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 160A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V