STL13N65M2
Manufacturers: STMicroelectronics
Product Category: Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Data Sheet: STL13N65M2
Description: MOSFET N-CH 650V 6.5A POWERFLAT
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer STMicroelectronics
Series MDmesh™ M2
FET Type N-Channel
Packaging Digi-Reel®
Vgs (Max) ±25V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerVDFN
Base Part Number STL13
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 475mOhm @ 3A, 10V
Power Dissipation (Max) 52W (Tc)
Supplier Device Package PowerFlat™ (5x6) HV
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 17nC @ 10V
Drain to Source Voltage (Vdss) 650V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 590pF @ 100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 6.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V