LF120ABDT-TR
Manufacturers: STMicroelectronics
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear
Data Sheet: LF120ABDT-TR
Description: IC REG LINEAR 12V 500MA DPAK
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer STMicroelectronics
PSRR 69dB ~ 54dB (120Hz ~ 10kHz)
Series -
Packaging Digi-Reel®
Output Type Fixed
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Base Part Number LF120
Control Features -
Current - Output 500mA
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 16V
Voltage Dropout (Max) 0.7V @ 500mA
Current - Supply (Max) 12mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package DPAK
Current - Quiescent (Iq) 1.5mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V