LD1117AS18TR
Manufacturers: STMicroelectronics
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear
Data Sheet: LD1117AS18TR
Description: IC REG LINEAR 1.8V 1A SOT223
PSRR 80dB (120Hz)
Series -
Packaging Digi-Reel®
Output Type Fixed
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Base Part Number LD1117
Control Features -
Current - Output 1A
Output Configuration Positive
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 15V
Voltage Dropout (Max) 1.3V @ 1A
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SOT-223
Current - Quiescent (Iq) 10mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V