ST715C33R
Manufacturers: STMicroelectronics
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear
Data Sheet: ST715C33R
Description: IC REG LINEAR 3.3V 85MA SOT23-5
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer STMicroelectronics
PSRR 57dB ~ 38dB (100kHz ~ 1kHz)
Series -
Packaging Digi-Reel®
Output Type Fixed
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Base Part Number ST715
Control Features -
Current - Output 85mA
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 24V
Voltage Dropout (Max) 1V @ 85mA
Current - Supply (Max) 6.5µA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SOT-23-5
Current - Quiescent (Iq) 5.5µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V