LD1086DT15R
Manufacturers: STMicroelectronics
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear
Data Sheet: LD1086DT15R
Description: IC REG LINEAR 1.5V 1.5A DPAK
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer STMicroelectronics
PSRR 82dB (120Hz)
Series -
Packaging Digi-Reel®
Output Type Fixed
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Base Part Number LD1086
Control Features -
Current - Output 1.5A
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 30V
Voltage Dropout (Max) 1.5V @ 1.5A
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package DPAK
Current - Quiescent (Iq) 10mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V