LD39300DT18-R
Manufacturers: STMicroelectronics
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear
Data Sheet: LD39300DT18-R
Description: IC REG LINEAR 1.8V 3A DPAK
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer STMicroelectronics
PSRR 65dB ~ 55dB (120Hz ~ 1kHz)
Series -
Packaging Digi-Reel®
Output Type Fixed
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Base Part Number LD39300
Control Features Enable
Current - Output 3A
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage Dropout (Max) 0.4V @ 3A
Current - Supply (Max) 2.5mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package DPAK
Current - Quiescent (Iq) 5µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V