KD1084AD2T18R
Manufacturers: STMicroelectronics
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear
Data Sheet: KD1084AD2T18R
Description: IC REG LINEAR 1.8V 5A D2PAK
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer STMicroelectronics
PSRR 75dB (120Hz)
Series -
Packaging Digi-Reel®
Output Type Fixed
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Base Part Number KD1084
Control Features -
Current - Output 5A
Protection Features Over Temperature, Short Circuit
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 12V
Voltage Dropout (Max) 1.5V @ 5A
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package D2PAK
Current - Quiescent (Iq) 10mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V