ITA6V5B1
Manufacturers: STMicroelectronics
Product Category: TVS - Diodes
Data Sheet: ITA6V5B1
Description: TVS DIODE 5V 12V 8SOIC
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer STMicroelectronics
Product Category TVS - Diodes
Type Zener
Series ITA, TRANSIL™
Packaging Tube
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Base Part Number ITA6V5B
Power - Peak Pulse 300W
Operating Temperature -
Power Line Protection No
Bidirectional Channels 5
Capacitance @ Frequency 750pF @ 1MHz
Supplier Device Package 8-SOIC
Voltage - Breakdown (Min) 6.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 12V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 25A (8/20µs)