STIEC45-26AS
Manufacturers: STMicroelectronics
Product Category: TVS - Diodes
Data Sheet: STIEC45-26AS
Description: TVS DIODE 26V 45V SMC
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer STMicroelectronics
Product Category TVS - Diodes
Type Zener
Series STIEC, TRANSIL™
Packaging Digi-Reel®
Part Status Active
Applications General Purpose
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214AB, SMC
Base Part Number STIEC45
Power - Peak Pulse -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection No
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package SMC (DO-214AB)
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 45V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 500A (8/20µs)