ITA18B1RL
Manufacturers: STMicroelectronics
Product Category: TVS - Diodes
Data Sheet: ITA18B1RL
Description: TVS DIODE 15V 28V 8SOIC
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer STMicroelectronics
Product Category TVS - Diodes
Type Zener
Series ITA, TRANSIL™
Packaging Digi-Reel®
Part Status Active
Applications General Purpose
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Base Part Number ITA18B
Power - Peak Pulse 300W
Operating Temperature -
Power Line Protection No
Bidirectional Channels 5
Capacitance @ Frequency 350pF @ 1MHz
Supplier Device Package 8-SOIC
Voltage - Breakdown (Min) 18V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 28V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 15V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 25A (8/20µs)