| Manufacturers: | SICK, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Optical Sensors - Photoelectric, Industrial |
| Data Sheet: | GSE10-R3712 |
| Description: | SENSOR THROUGH-BEAM 35M RELAY |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | SICK, Inc. |
| Product Category | Optical Sensors - Photoelectric, Industrial |
| Series | G10 |
| Part Status | Active |
| Cable Length | 78.74" (2m) |
| Light Source | Red (625nm) |
| Response Time | 10ms |
| Sensing Method | Through-Beam |
| Adjustment Type | - |
| Sensing Distance | 1377.953" (35m) |
| Voltage - Supply | 24V ~ 240V |
| Connection Method | Cable |
| Ingress Protection | IP67 |
| Output Configuration | Relay - Dark-ON/Light-ON |
| Operating Temperature | -30°C ~ 60°C (TA) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $293.02 | $287.16 | $281.42 |