| Manufacturers: | Omron Automation and Safety |
|---|---|
| Product Category: | Optical Sensors - Photoelectric, Industrial |
| Data Sheet: | E3S-R81 |
| Description: | SENSOR RETRO POL 1M PNP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Omron Automation and Safety |
| Product Category | Optical Sensors - Photoelectric, Industrial |
| Series | E3S-R |
| Part Status | Active |
| Light Source | Red (700nm) |
| Response Time | 1ms |
| Sensing Method | Retroreflective, Polarized |
| Adjustment Type | Two-Turn Endless Adjuster |
| Sensing Distance | 3.937" ~ 39.370" (100mm ~ 1m) ADJ |
| Voltage - Supply | 10V ~ 30V |
| Connection Method | Cable |
| Ingress Protection | IEC IP67 |
| Output Configuration | PNP - Dark-ON/Light-ON - Selectable |
| Operating Temperature | -25°C ~ 55°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $297.36 | $291.41 | $285.58 |