| Manufacturers: | SICK, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Proximity Sensors |
| Data Sheet: | CM18-08BPP-TW0 |
| Description: | SENSOR PROX CAP 3-8MM IP67 CYL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | SICK, Inc. |
| Product Category | Proximity Sensors |
| Series | - |
| Indicator | LED |
| Shielding | Unshielded |
| Output Type | PNP-NC, 4-Wire |
| Part Status | Active |
| Sensor Type | Capacitive |
| Package / Case | Cylinder, Threaded - M18 |
| Material - Body | Plastic |
| Sensing Distance | 0.118" ~ 0.315" (3mm ~ 8mm) |
| Voltage - Supply | 10V ~ 36V |
| Termination Style | Cable Leads |
| Ingress Protection | IP67 |
| Response Frequency | 30Hz |
| Operating Temperature | -25°C ~ 60°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $250.19 | $245.19 | $240.28 |