| Manufacturers: | Carlo Gavazzi Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Proximity Sensors |
| Data Sheet: | VC12RN120 |
| Description: | SENSOR PROX CAPACITIVE 12MM CYL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Carlo Gavazzi Inc. |
| Product Category | Proximity Sensors |
| Series | VC |
| Indicator | LED |
| Shielding | Unshielded |
| Output Type | Relay |
| Part Status | Active |
| Sensor Type | Capacitive |
| Package / Case | Cylinder |
| Material - Body | Plastic |
| Sensing Distance | 0.472" (12mm) |
| Voltage - Supply | 120VAC |
| Termination Style | Cable Leads |
| Ingress Protection | IP67 |
| Response Frequency | 1Hz |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $248.00 | $243.04 | $238.18 |