250BXC22MEFC10X16
Manufacturers: Rubycon
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: 250BXC22MEFC10X16
Description: CAP ALUM 22UF 20% 250V RADIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Rubycon
Series BXC
Ratings -
Packaging Bulk
Tolerance ±20%
Capacitance 22µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 250V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.709" (18.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 188mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 470mA @ 100kHz