UCS2C151MHD1TN
Manufacturers: Nichicon
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: UCS2C151MHD1TN
Description: CAP ALUM 150UF 20% 160V RADIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Nichicon
Series UCS
Ratings -
Packaging Cut Tape (CT)
Tolerance ±20%
Capacitance 150µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 160V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 945mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.89A @ 100kHz