UHE1V331MPD
Manufacturers: Nichicon
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: UHE1V331MPD
Description: CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Nichicon
Series UHE
Ratings -
Impedance 60 mOhms
Packaging Bulk
Tolerance ±20%
Capacitance 330µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 35V
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 847mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.21A @ 100kHz