400AX8R2MEFC8X16
Manufacturers: Rubycon
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: 400AX8R2MEFC8X16
Description: CAP ALUM 8.2UF 20% 400V RADIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Rubycon
Series AX
Ratings -
Packaging Bulk
Tolerance ±20%
Capacitance 8.2µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 400V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.709" (18.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C