2.5SXE150M1.9X7.3
Manufacturers: Rubycon
Product Category: Aluminum - Polymer Capacitors
Data Sheet: 2.5SXE150M1.9X7.3
Description: CAP ALUM POLY 150UF 20% 2.5V SMD
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Rubycon
Type Polymer
Series PC-CON, SXE
Ratings -
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±20%
Capacitance 150µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Voltage - Rated 2.5V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.075" (1.90mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
ESR (Equivalent Series Resistance) 9mOhm