PCF0G821MCL1GS
Manufacturers: Nichicon
Product Category: Aluminum - Polymer Capacitors
Data Sheet: PCF0G821MCL1GS
Description: CAP ALUM POLY 820UF 20% 4V SMD
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Nichicon
Type Polymer
Series PCF
Ratings -
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±20%
Capacitance 820µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 4V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Ripple Current @ High Frequency 4.8A @ 100kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 13mOhm