16ZLJ120MTA5X11
Manufacturers: Rubycon
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: 16ZLJ120MTA5X11
Description: CAP ALUM 120UF 20% 16V RADIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Rubycon
Series ZLJ
Ratings -
Impedance 400 mOhms
Packaging Tape & Box (TB)
Tolerance ±20%
Capacitance 120µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 16V
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 225mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 450mA @ 100kHz