6.3YXF220MEFC6.3X11
Manufacturers: Rubycon
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: 6.3YXF220MEFC6.3X11
Description: CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Rubycon
Series YXF
Ratings -
Impedance 400 mOhms
Packaging Bulk
Tolerance ±20%
Capacitance 220µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 6.3V
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 175mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 250mA @ 100kHz