| Manufacturers: | ROHM Semiconductor |
|---|---|
| Product Category: | AC DC Converters |
| Data Sheet: | BP5046 |
| Description: | IC CONV AC/DC 12-SIP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ROHM Semiconductor |
| Product Category | AC DC Converters |
| Type | Enclosed |
| Series | - |
| Features | - |
| Approvals | - |
| Efficiency | 72% |
| Part Status | Not For New Designs |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 2W |
| Package / Case | 12-SIP Module, 6 Leads |
| Line Regulation | 4mV |
| Load Regulation | 10mV |
| Voltage - Input | 187 ~ 276 VAC |
| Size / Dimension | 1.38" L x 0.36" W x 0.75" H (35.0mm x 9.1mm x 19.1mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Operating Temperature | -25°C ~ 80°C (With Derating) |
| Current - Output (Max) | 200mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $4.50 | $4.41 | $4.32 |