| Manufacturers: | ROHM Semiconductor |
|---|---|
| Product Category: | AC DC Converters |
| Data Sheet: | BP5047A24 |
| Description: | IC AC/DC CONV 24V 150MA SIP12 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ROHM Semiconductor |
| Product Category | AC DC Converters |
| Type | Enclosed |
| Series | BP5047 |
| Weight | - |
| Features | - |
| Approvals | - |
| Efficiency | 78% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 4W |
| Package / Case | 12-SIP Module, 6 Leads |
| Line Regulation | 50mV |
| Load Regulation | 50mV |
| Voltage - Input | 176 ~ 253 VAC |
| Size / Dimension | 1.36" L x 0.36" W x 0.75" H (34.5mm x 9.2mm x 19.1mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Operating Temperature | -20°C ~ 80°C (With Derating) |
| Current - Output (Max) | 150mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $3.69 | $3.62 | $3.54 |