| Manufacturers: | RFMD |
|---|---|
| Product Category: | RF Amplifiers |
| Data Sheet: | RF7245A |
| Description: | IC RF AMP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | RFMD |
| Product Category | RF Amplifiers |
| Gain | 28dB |
| P1dB | 28.25dBm |
| Series | - |
| RF Type | HSDPA, HSPA, LTE, UMTS, WCDMA |
| Frequency | 824MHz ~ 849MHz |
| Part Status | Obsolete |
| Noise Figure | - |
| Package / Case | - |
| Test Frequency | - |
| Current - Supply | 51mA |
| Voltage - Supply | 0.5V ~ 4.2V |
| Supplier Device Package | - |