RPA20-2415DAW-HC
Manufacturers: RECOM Power
Product Category: DC DC Converters
Data Sheet: RPA20-2415DAW-HC
Description: DC DC CONVERTER +/-15V 20W
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer RECOM Power
Type Isolated Module
Series POWERLINE RPA20-AW (20W)
Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Packaging Tube
Efficiency 88%
Part Status Active
Applications ITE (Commercial), Railway
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 20W
Package / Case 6-DIP Module
Size / Dimension 1.00" L x 1.00" W x 0.66" H (25.4mm x 25.4mm x 16.8mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -15V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 1.6kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 9V
Current - Output (Max) 670mA, 670mA