REC6-1212SRW/R10/A/X1
Manufacturers: RECOM Power
Product Category: DC DC Converters
Data Sheet: REC6-1212SRW/R10/A/X1
Description: DC DC CONVERTER 12V 6W
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer RECOM Power
Type Isolated Module
Series ECONOLINE REC6/R (6W)
Features SCP, UVLO
Packaging Tube
Efficiency 82%
Part Status Active
Applications ITE (Commercial), Medical
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 6W
Package / Case 24-DIP Module, 7 Leads
Size / Dimension 1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Isolation 10kV
Operating Temperature -40°C ~ 75°C
Voltage - Input (Max) 18V
Voltage - Input (Min) 9V
Current - Output (Max) 500mA