PLV-040S012
Manufacturers: Qualtek
Product Category: LED Drivers
Data Sheet: PLV-040S012
Description: LED DRIVER CV AC/DC 12V 3A
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Qualtek
Product Category LED Drivers
Type Constant Voltage
Series PLV-040 (40W)
Weight -
Dimming -
Ratings IP65
Features OCP, OTP, OVP, SCP
Topology AC DC Converter
Approvals cULus
Efficiency 84%
Part Status Obsolete
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 40W
Size / Dimension 3.74" L x 2.76" W x 1.26" H (95.0mm x 70.0mm x 32.0mm)
Voltage - Output 12V
Number of Outputs 1
Termination Style Wire Leads
Voltage - Isolation 2kV
Operating Temperature -25°C ~ 50°C
Voltage - Input (Max) 305VAC
Voltage - Input (Min) 90VAC
Current - Output (Max) 3A