PLC-150S070
Manufacturers: Qualtek
Product Category: LED Drivers
Data Sheet: PLC-150S070
Description: LED DRIVER CC AC/DC 128-214V
Type Constant Current
Series PLC-150 (150W)
Weight -
Dimming -
Ratings IP67
Features OTP, OVP, SCP
Topology AC DC Converter
Approvals CB, cULus
Efficiency 91%
Part Status Obsolete
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 150W
Size / Dimension 10.49" L x 3.13" W x 1.81" H (266.4mm x 79.5mm x 46.0mm)
Voltage - Output 128 ~ 214V
Number of Outputs 1
Termination Style Wire Leads
Voltage - Isolation 2kV
Operating Temperature -35°C ~ 70°C
Voltage - Input (Max) 305VAC
Voltage - Input (Min) 90VAC
Current - Output (Max) 700mA