| Manufacturers: | Phoenix Contact |
|---|---|
| Product Category: | Cable Supports and Fasteners |
| Data Sheet: | 3240257 |
| Description: | CBL CLAMP STR RLF DIN RAIL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Phoenix Contact |
| Product Category | Cable Supports and Fasteners |
| Type | Clamp, Strain Relief |
| Color | Silver |
| Width | 0.945" (24.00mm) |
| Height | 3.819" (97.00mm) |
| Length | 1.496" (38.00mm) |
| Series | WCC |
| Adhesive | - |
| Features | - |
| Material | Steel, Plastic Trough, Halogen Free |
| Packaging | Bulk |
| Screw Size | - |
| Part Status | Active |
| Opening Size | 1.181" ~ 1.339" (30.00mm ~ 34.00mm) |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Panel Hole Size | - |
| Panel Thickness | - |
| Type Attributes | Round, Saddle Clamp, Screw Locking |
| Material Thickness | - |
| Material Flammability Rating | - |
| Bundle Center to Mounting Center | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $7.26 | $7.11 | $6.97 |