| Manufacturers: | Phoenix Contact |
|---|---|
| Product Category: | Terminals - Ring Connectors |
| Data Sheet: | 3240021 |
| Description: | CONN RING CIRC 14-16AWG M3 CRIMP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Phoenix Contact |
| Product Category | Terminals - Ring Connectors |
| Color | Blue |
| Series | CLIPLINE |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Thickness | 0.031" (0.79mm) |
| Insulation | Insulated |
| Wire Gauge | 14-16 AWG |
| Part Status | Active |
| Termination | Crimp |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Stud/Tab Size | M3 Stud |
| Terminal Type | Circular |
| Contact Finish | Tin |
| Contact Material | Copper |
| Length - Overall | 0.811" (20.60mm) |
| Insulation Diameter | - |
| Width - Outer Edges | 0.260" (6.60mm) |
| Material - Insulation | Plastic |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.33 | $0.32 | $0.32 |