| Manufacturers: | Phoenix Contact |
|---|---|
| Product Category: | Terminal Blocks - Din Rail, Channel |
| Data Sheet: | 3191042 |
| Description: | CONN TERM BLK MARS DIST 20-26AWG |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Phoenix Contact |
| Product Category | Terminal Blocks - Din Rail, Channel |
| Type | Marshalling Distributor |
| Color | Gray |
| Series | CLIPLINE RV |
| Features | - |
| Fuse Type | - |
| Part Status | Active |
| Voltage - UL | - |
| Current - IEC | 5A |
| Voltage - IEC | 250V |
| Disconnect Type | - |
| Number of Levels | 8 |
| Stripping Length | - |
| Terminal - Width | 7.6mm |
| Termination Style | Wire Wrap |
| Number of Positions | 16 |
| Material - Insulation | Polyamide (PA), Nylon |
| Wire Gauge or Range - AWG | 20-26 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.14-0.56mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $48.35 | $47.38 | $46.44 |