| Manufacturers: | Phoenix Contact |
|---|---|
| Product Category: | Terminal Blocks - Din Rail, Channel |
| Data Sheet: | 3048360 |
| Description: | CONN TERM BLK DISCONNECT 2-16AWG |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Phoenix Contact |
| Product Category | Terminal Blocks - Din Rail, Channel |
| Type | Disconnect |
| Color | Gray |
| Series | CLIPLINE USEN |
| Features | - |
| Fuse Type | NEOZED® D02/E18 |
| Part Status | Active |
| Voltage - UL | - |
| Current - IEC | 63A |
| Voltage - IEC | 400V |
| Disconnect Type | Fuse, Screw Cap |
| Number of Levels | 1 |
| Stripping Length | 19mm |
| Terminal - Width | 27.0mm |
| Termination Style | Screw |
| Number of Positions | 2 |
| Material - Insulation | Thermoplastic, Duroplast |
| Wire Gauge or Range - AWG | 2-16 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 1.5-35mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $47.81 | $46.85 | $45.92 |