| Manufacturers: | Panduit Corp |
|---|---|
| Product Category: | Cable Ties and Cable Lacing |
| Data Sheet: | PLWP50SC-D30 |
| Description: | TIE CENT WING PUSH MT HS BK 8.2" |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Panduit Corp |
| Product Category | Cable Ties and Cable Lacing |
| Color | Black |
| Width | 0.190" (4.83mm) |
| Series | PAN-TY® PLWP |
| Features | Heat Stabilized |
| Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Packaging | 500 per Pkg |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Push Mount, Winged Arrowhead |
| Bundle Diameter | 1.97" (50.00mm) |
| Length - Actual | 0.683' (208.28mm, 8.20") |
| Tensile Strength | 50 lbs (22.68 kg) |
| Wire/Cable Tie Type | Standard, Locking |
| Length - Approximate | 8.25" |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.37 | $0.36 | $0.36 |