| Manufacturers: | TE Connectivity Raychem Cable Protection |
|---|---|
| Product Category: | Cable Ties and Cable Lacing |
| Data Sheet: | 171353-2 |
| Description: | CABLE TIES & BUNDLING 152.5 LG |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity Raychem Cable Protection |
| Product Category | Cable Ties and Cable Lacing |
| Color | Natural |
| Width | 0.130" (3.30mm) |
| Series | - |
| Features | - |
| Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Bundle Diameter | 1.26" (32.00mm) |
| Length - Actual | 0.505' (154.00mm, 6.06") |
| Tensile Strength | 30 lbs (13.61 kg) |
| Wire/Cable Tie Type | Standard, Locking |
| Length - Approximate | 6.00" |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.37 | $0.36 | $0.36 |