| Manufacturers: | Panduit Corp |
|---|---|
| Product Category: | Cable Ties and Cable Lacing |
| Data Sheet: | PLT5H-C0 |
| Description: | CABLE TIE HEAVY WR BLK 17.7" |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Panduit Corp |
| Product Category | Cable Ties and Cable Lacing |
| Color | Black |
| Width | 0.350" (8.89mm) |
| Series | PAN-TY® PLT |
| Features | Weather Resistant |
| Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Packaging | 100 per Pkg |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Bundle Diameter | 5.00" (127.00mm) |
| Length - Actual | 1.476' (450.00mm) |
| Tensile Strength | 175 lbs (79.40 kg) |
| Wire/Cable Tie Type | Standard, Locking |
| Length - Approximate | 17.75" |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.08 | $1.06 | $1.04 |