| Manufacturers: | HellermannTyton |
|---|---|
| Product Category: | Cable Ties and Cable Lacing |
| Data Sheet: | 111-01562 |
| Description: | SOLAR TIE, 15.35" LONG, 45LB TEN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | HellermannTyton |
| Product Category | Cable Ties and Cable Lacing |
| Color | Black |
| Width | 0.193" (4.91mm) |
| Series | - |
| Features | Chemical Resistant, UV Resistant |
| Material | Polyamide (PA12), Nylon 12 |
| Packaging | 100 per Pkg |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Bundle Diameter | 4.33" (110.00mm) |
| Length - Actual | 1.280' (390.00mm) |
| Tensile Strength | 45 lbs (20.41 kg) |
| Wire/Cable Tie Type | Standard, Locking |
| Length - Approximate | 15.25" |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.04 | $1.02 | $1.00 |