ERO-S2PHF1301
Manufacturers: Panasonic Electronic Components
Product Category: Through Hole Resistors
Data Sheet: ERO-S2PHF1301
Description: RES 1.3K OHM 1/4W 1% AXIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Panasonic Electronic Components
Series ERO
Features -
Packaging Cut Tape (CT)
Tolerance ±1%
Resistance 1.3 kOhms
Composition Metal Film
Part Status Obsolete
Failure Rate -
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.067" Dia x 0.126" L (1.70mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±50ppm/°C