ELL-CTV271M
Manufacturers: Panasonic Electronic Components
Product Category: Fixed Inductors
Data Sheet: ELL-CTV271M
Description: FIXED IND 270UH 810MA 400 MOHM
Type Wirewound
Series V
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 270µH
Package / Case Nonstandard
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
DC Resistance (DCR) 400mOhm
Current - Saturation -
Current Rating (Amps) 810mA
Height - Seated (Max) 0.177" (4.50mm)
Frequency - Self Resonant -
Inductance Frequency - Test 100kHz