ELL-CTV560M
Manufacturers: Panasonic Electronic Components
Product Category: Fixed Inductors
Data Sheet: ELL-CTV560M
Description: FIXED IND 56UH 1.6A 87 MOHM SMD
Type Wirewound
Series V
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 56µH
Package / Case Nonstandard
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
DC Resistance (DCR) 87mOhm
Current - Saturation -
Current Rating (Amps) 1.6A
Height - Seated (Max) 0.177" (4.50mm)
Frequency - Self Resonant -
Inductance Frequency - Test 100kHz