ECW-H6274HCC
Manufacturers: Panasonic Electronic Components
Product Category: Film Capacitors
Data Sheet: ECW-H6274HCC
Description: CAP FILM 0.27UF 3% 630VDC RADIAL
Series ECW-H(C)
Packaging Bulk
Tolerance ±3%
Capacitance 0.27µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.689" (17.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.815" L x 0.551" W (20.70mm x 14.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 630V
Height - Seated (Max) 0.803" (20.40mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C