| Manufacturers: | KEMET |
|---|---|
| Product Category: | Film Capacitors |
| Data Sheet: | PME264NB5100MR30 |
| Description: | AC LINE EMI SUPPRESSION AND RC N |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Product Category | Film Capacitors |
| Series | PME264 |
| Ratings | X2 |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 10000pF |
| Part Status | Active |
| Termination | PC Pins |
| Applications | EMI, RFI Suppression |
| Lead Spacing | 0.598" (15.20mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 0.728" L x 0.287" W (18.50mm x 7.30mm) |
| Dielectric Material | Paper, Metallized |
| Voltage Rating - AC | 660V |
| Voltage Rating - DC | - |
| Height - Seated (Max) | 0.512" (13.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.79 | $1.75 | $1.72 |